Tábor Tyra 2017

{gallery}images/clanky/tyra2017/{/gallery}

Letošní dětský tábor pro děti ve věku 10 - 13 let se konal od soboty 15.7. do soboty 22.7.2017 na skvělém místě v Tyře. I přesto, že jsme měli ze začátku problém naplnit počet dětí, nakonec jich s námi jelo devatenáct! Byli jsme rádi, že ne všechny děti byly z křesťanských rodin. Mohli jsme jim proto říct o Bohu a vykládat si s nimi, co pro nás Bůh znamená a jak je důležité mít Boha ve svém srdci. Na konci tábora jsme žasli nad tím, jak tyto děti změnily pohled na křesťanství a jak se stále více o toto téma zajímaly. Děkujeme Pánu Bohu, že poslal tyto děti na tábor a věříme, že jednou budou chtít přijmout Pána do svého srdce.

Tématem letošního táboru byla „Kniha džunglí“. Každý den jsme se dozvěděli část příběhu buď skrze čtené slovo, nebo poslechem příběhu ze zvukové nahrávky. Protože jsme se během týdne ocitali v džungli, museli jsme se každé ráno účastnit vlčího sněmu, kde nám bylo řečeno další tajemství o hlavním hrdinovi Mauglím.

Mauglí byl člověk, který vyrůstal s vlky a jelikož nebyl vlk, tak se musel spoustu věcí naučit. A tak i my jsme se chtěli naučit spoustu nových věcí. Naučili jsme se, jak zapálit oheň bez zápalek, jaké dříví je k tomu vhodné a taky například to, u jakého stromu najdu suché dříví, když prší. Dále jsme si mohli vyrobit náramky z provázků kůže a naučili jsme se morseovku. Vše, co se děti naučily, pak ve Velké táborové hře využily.

Pokud byste si snad mysleli, že jsme měli na táboře málo srandy, nechyběl ani dětmi hraný večerníček o Malém princi.

Protože nám počasí opravdu přálo, skoro každý den děti dováděly v bazénu a také si zahrály vodní hry. Každý večer a noc u ohně drželi dobrovolníci hlídku. To znamenalo hodinu hlídat oheň, aby nezhasl, a hlavně obcházet chatu, kdyby se kolem potuloval nějaký nezvaný host.

V pondělí k nám přijela návštěva – kluci, kteří dělají airsoft. Pověděli nám zajímavé informace o airsoftu, a taky nechyběla střelba z pistolí, kterou jsme si všichni mohli vyzkoušet. Když jsme se s nimi rozloučili, pokračoval jako obvykle večerní program a následně spánek. Jenže se stalo něco nepředvídatelného. Hlídku při obchůzce kolem tábora přepadli. Museli jsme proto vzbudit všechny děti, svolat je před chatu a sdělit jim, že hlídka byla unesena a my se musíme vydat je hledat. Jenže co by to bylo za unesení, kdyby za vrácení naší hlídky nic nechtěli? A tak každé dítě muselo přinést aspoň jednu sladkost, za které nám pak byla vrácena unesená hlídka zpět do tábora.  Protože máme děti rádi, druhý den jsme jim ty sladkosti samozřejmě vrátili :-) A nebojte se, nikdo cizí hlídku neunesl. To se jen „airsofťáci“ zdrželi někde v lese a pak tábor přepadli.

Na táboře nechyběl ani výšlap. Ten jsme naplánovali na středu a došli jsme až na Velký Javorový.

V pátek jsme se chtěli ještě vydat na Malý Javorový, kde pro nás byl připraven program o paraglidingu. V pátek však pršelo, proto jsme na Javorový nešli, ale pan instruktor přijel až k nám do chaty. Jeho přednáška byla velice zajímavá, ukázal nám všechny potřebné věci k létání, a dokonce se pokusil rozložit padák ve společenské místnosti -  padák byl ale tak velký, že nerozložil ani půlku :-) Svou přednášku zakončil různými videi, na kterých jsme mohli vidět, co vše paraglidista dokáže se svým kluzákem udělat.

Jedním bodem na večerním programu bylo seznámit děti s organizací Apopo, která se zabývá výcvikem speciálních krys. I v dnešní době jsou na světě místa, kde jsou stále aktivní minová pole – je to důsledek bývalých válek. Tyto oblasti jsou extrémně nebezpečné hlavně pro běžné lidi a děti, kteří v těchto oblastech žijí, obdělávají pole nebo nějakým způsobem hospodaří. Organizace Apopo tedy cvičí krysy speciálně za účelem vyhledávání těchto min, které mohou být poté zneškodněny a dále už nepůsobí žádné ohrožení. Organizace nabízí adopci krys, kdy si můžete adoptovat krysu a posílat jí peníze – ať už na její výcvik, potravu, na její bydlení nebo také na její veterinární péči. S dětmi jsme si povídali o tom, co jsou minová pole, proč jsou na světě minová pole, jaké nebezpečí představují. A protože jsme děti seznámili s organizací, která se zabývá krysími hrdiny, dali jsme jim tak možnost pomoci v řešení této otázky. A to tak, že kdo chtěl, mohl dát do pokladničky libovolnou částku peněz, za které se poté určilo, jak konkrétně s nimi má organizace Apopo naložit, a následně byly peníze poslány organizaci. Byli jsme velice překvapeni, jak vysokou částku se nám podařilo vybrat, a tak společně s dětmi udělat radost krysím hrdinům, kteří pomáhají ve světě.

Veliké díky patří hlavně Pánu Bohu, který nám požehnal celý čas, který jsme strávili na táboře. Dále děkujeme paní kuchařce Martičce, Halince a Renatce, které se o nás skvěle staraly a vařily nám moc dobrá jídla. Veliký dík patří také hlavnímu vedoucímu Mojmíru Blažkovi a jeho ženě, zdravotnici Lii. Děkujeme Zuzce Smyčkové, která připravila veškerý program na tábor a dala dohromady všechny vedoucí, organizovala porady, vše zajišťovala a obvolávala. Neuvěříte, ale Zuzka to vše zvládla se svou dcerou Vendulkou, která s námi byla celý týden na táboře! Děkujeme za podporu i Kubovi, když Zuzka trávila spoustu času nad přípravou na tábor. Děkuji i vedoucím, Radku Gérykovi, Tomovi Šmítovi, Martinu Bílkovi a Terce Humplíkové za to, že jsme společně mohli tvořit skvělý tým.

Těším se příští rok!                                                                                                                     

Další informace