Originální nápad

Islám byl před léty pro mne jen exotickým pojmem, který jsem si spojoval s orientální atmosférou pohádek Tisíce a jedné noci a létajících koberců, s vůní kávy, s křehkými krasavicemi tančícími v nádhených palácích za zvuků podivné hudby.

Ale spojoval jsem si jej také s krutými a obávanými válečníky se zahnutými šavlemi na arabských plnokrevnících, kteří uřezávali křesťanským psům uši (vzpomeňme proslulé Štramberské uši, které tento historický fakt lahodnou formou připomínají). Také jsem něco slyšel o harémech, o Aláhovi a samozřejmě také o ropě. Ale to vše bylo pro mne tak vzdálené, stejně jako můj důchod či dovolená v Karibiku.

Doba se změnila a najednou je mi ten bájný orientální svět nějak až moc blízko. Tak jsem jednou přicestoval trávit dovolenou v Tunisku. Když jsem trochu vyděšeně a nevěřícně pozoroval okolní svět z autobusu, pronesl jsem (pro naši rodinu) památnou větu: “Já blbec, to byl taky nápad jet na dovolenou …” (omlouvám se, ale dále není možno tuto větu publikovat).

Člověk je ale tvor nepoučitelný a před několika léty díky mému rozhodnutí trávila naše rodina dovolenou v Turecku. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit lék na žaludeční i střevní potíže, který se jmenuje Lopermid. Je levný tak, že vám ho v lékárně nechtějí ani prodat. Ale pomáhá. Díky němu se nám podařilo odletět zpět do vlasti. “Nikdy více,” slíbil jsem tehdy rodině.

Jenže ten orientální svět se vám začíná jaksi rozpínat jako kaše v pohádce “Hrnečku, vař!” Najednou ho začíná být jaksi všude plno.

Samozřejmě jsem sledoval v televizi zřícení Dvojčat. Přes veškerou hrůzu to ještě pořád byla pro mne především jen televize, která ukazuje něco skutečného, strašného, ale vzdáleného.

Jenže pak na ty postavičky z Tisíce a jedné noci narážíte na ulici v Rakousku, v Německu, ve Švýcarsku, ve Francii, v Anglii, a taky v Praze a v Ostravě. V Teplicích by si rádi postavili mešitu, v Brně už ji mají. Jen kvůli odporu a strachu lidí už nestojí mešita také za našimi humny v Orlové. Je to realita globalizovaného světa.

Rád bych neměl předsudky a věřím, že je nemám. Ale uvědomuji si, že tato realita má i svou temnou stránku.

Jak informoval Radiožurnál, v Německu, kde v současné době žijí údajně 2 milony muslimů, se začíná vážně řešit problém takzvaných “vražd ze cti”. Obětí bývají mladé muslimské ženy, které jsou zavražděny svými blízkými příbuznými (často jsou vrahy vlastní bratři nebo rodiče) proto, že se rozhodly přijmout západní způsob života, chtějí studovat nebo se vzpírají sňatku z donucení. Nejznámějším příkladem je tragická smrt mladé Němky kurdského původu jménem Hatun. Dobrovolníci z organizace Hatun & Can (pojmenované podle té zavražděné ženy a jejího malého syna) riskují vlastní bezpečí proto, aby zachránili životy stovek muslimských žen v Německu, které jsou ve smrtelném nebezpečí ze strany vlastních muslimských rodin. S podobným problémem se začíná potýkat také Anglie.

Do toho všeho, co se stává v evropských zemích znepokojující realitou, přišel vysoký představitel anglikánské církve ve Velké Británii, arcibiskup z Canterbury Rowan Williams s velmi, ale opravdu velmi originálním nápadem. Aby se muslimové v té západní evropské Velké Británii cítili lépe a měli k ní lepší vztah, je podle anglikánského arcibiskupa Williamse nevyhnutelné do právního řádu Velké Británie zavést část práva šaríja, tedy právního systému postaveného na učení Koránu a islámu.

Naštěstí zatím údajně neměl na mysli uzákonění krutých trestů jako ukamenování či useknutí ruky. Mělo by jít například jen o určité aspekty rodinného práva a finančního práva. Existovaly by tak údajně na výběr dvě možnosti a každý by si sám mohl vybrat, podle kterého práva bude postupovat a tedy podle jakého práva bude souzen. S tím nápadem přišel arcibiskup rovnou do živého rozhlasového vysílání, takže to v Británii i v anglikánské církvi vzbudilo zaslouženě velký rozruch a mezi politiky doslova zděšení.

Dva členové Generálního synodu anglikánů v Anglii vyzvali arcibiskupa k demisi. Několik lidí při náboženském obřadu na arcibiskupa křičelo, aby se vzdal funkce. Jeho předchůdce Carey, který zasedá ve Sněmovně lordů, řekl, že zavedení islámského práva do práva britského by bylo katastrofou. Jiný anglikánský arcibiskup prohlásil, že Williams svými výroky a jejich načasováním v době napětí mezi křesťany a muslimy selhal jako vedoucí představitel církve.

Premiér Brown vzkázal prostřednictvím mluvčího, že britské právo musí být založeno na britských hodnotách. Konzervativní strana uvedla, že arcibiskupův výrok je nevhodný, a liberální demokraté prohlásili, že všichni lidé musejí respektovat právo a musejí si před ním být rovni.

Už začínám chápat, proč nás Bible nabádá, abychom děkovali a modili se za politiky. Někdy jsou holt potřební. Možná je to také originální nápad, ale co kdybychom aspoň dneska večer nebo zrovna teď děkovali Pánu Bohu za to, že na světě existují (rozumní) politici a že jsou aspoň takoví, jací jsou? Samozřejmě, můžeme a máme také prosit, aby byli (zejména ti naši) politici lepší, mravnější a moudřejší. Prosme o politiky, protože, jak je vidno, může na nich hodně záležet. Zejména, pokud někdo dostane opravdu originální nápad.

Další informace