Démon

Jelikož letošní léto přineslo takové pařáky, jaké ani nepamatujeme, naše těla si žádala mnohem vyšší dodávky tekutin než obvykle, sic nám hrozilo vyschnutí, jako mnoha hnědým trávníkům, které byly původně krásně zelené. S radostí jsem zjistil, že mám v garáži ještě jeden narozeninový dar, totiž jarní kolekci méně známých tuzemských piv. A protože i pivo má své datum spotřeby, usoudil jsem, že je nejvyšší čas konzumace.

Uvnitř zelené krabice se nacházelo 7 piv, jejichž jména jsem dosud ani neznal. Tak mě  napadlo, které z nich bude asi nejlepší a hned jsem se příjemně zaúkoloval - vypiju každý večer jedno a láhve budu stavět do pořadí podle toho, jak mi chutnaly. Za sedm dní budu znát vítěze. „Chtělo by to dobře vychladit“, říkám si v duchu. Garáž nám sice slouží v zimě jako lednice, v tuhé zimě jako mražák, jen přes léto tam marně hledám „sedmý schod“. Vytáhnu prostřední láhev a šup s ní do led... . „A hele, Démon! Tak ty ne, ty půjdeš až nakonec, jestli vůbec.“ Vytáhnu další láhev: „Zachariáš, hmm zvláštní mix v té krabici“, říkám si a zároveň skládám druhý závazek: „Nebudu nadržovat žádnému pivu kvůli jeho jménu, barvě, etiketě apod. Rozhodující je pouze obsah.“ Hotovo, ujednáno.

Dny plynou tryskem, ostatně jako vždy o prázdninách. Postupně zjišťuji, že všechna piva mají hodně přes 12°, dokonce až 18°. Čili jsou dost silná, s obsahem alkoholu přes 5%. U některých se výrobce uváděním stupňů ani neobtěžoval a vsadil spíš na stručnou historii ležáku s podmanivou dekorací etikety. Týden uběhl jako voda a v krabici zůstal už jen Démon. Věren svému předsevzetí jsem i jeho strčil do ledničky a večer bez předsudků zkonzumoval. Byl jsem překvapen až konsternován, že tento polotmavý ležák předčil nejen Prácheňskou Perlu, ale i dosud jasného lídra Zachariáše. Než jsem postavil Démona do čela zástupu lahví, podivil jsem se nad etiketou, na které stálo: „Tradice od roku 1420. Připraveno dle starých klášterních receptur.“ „Že by i v klášterech dávali pivům jména jako je Démon? Zachariáš, Samson nebo Jonáš budiž, ale Démon?“ Nešlo mi to do hlavy, ale nakonec jsem nad tím mávl rukou s tím, že receptura je možná stará, ale jméno dali pivu teprve nedávno, hlavně aby znělo tajemně a nějak zaujalo. A jen tak mimoděk mě ale napadly zvláštní paralely a souvislosti:

„DÉMON JE DOBRÝ“ - Aby ne, tak jako v mém subjektivním testu byl nejlepší i dnešní svět nám chce mermomocí nabízet to nej! Stačí otevřít noviny, pustit televizi, internet a hned víme, co všechno je pro nás dobré. A nemusíme nad tím vůbec přemýšlet, stačí se nechat vábit, a když nám to „někdo“ zdůrazňuje každý den, tak to přece musí být pravda. Že polovina lidstva trpí hlady nebo těžkou nemocí? To je sice pravda, ale za to ty nemůžeš, tím se netrap. Důležité je aby tobě samotnému bylo dobře. „Tak si splň svá přání...“,  říká podmanivě démon každý den znovu a znovu. No není snad „dobrý“, když na nás tak myslí? Holt nechce být v ohnivém jezeře sám.

DÉMON SE MASKUJE - V mé soukromé pivní soutěži vskutku o nic nešlo. Náhodou jsem v krabici narazil na Démona a ten prostě v degustačním klání zvítězil. Démoni samozřejmě nepočítají s tím, že je budeme nějak vyhledávat. To jsou spíš výjimečné případy. Skuteční démoni se nám také transparentně neukazují tak, jako na etiketě piva. Jsou rádi, že o nich nic nevíme. V dnešní době se přece na duchy nevěří. To jim vyhovuje, neboť tak maximálně snižují riziko odhalení. Úplně si vystačí s prostředky - nejrůznějšími lákadly a mamonem, které představují vždy tak, aby byly pro člověka tím nejlepším. Zkrátka stavějí svět naruby, a to globálně, tudíž to vypadá naprosto přirozeně. Neboť „normální“ je v dnešní době prostě to, co dělá celá společnost. Lidé se zdravým rozumem z normálu vybočují a nejsou in. Bohužel i církve jsou takto postiženy a často se ke své škodě snaží jaksi srovnávat krok s dobou. Usilují o společenskou přízeň, přičemž zapomínají na vyšší princip Božího Slova. Na počátku je to cesta kompromisů, které se časem stávají překonanými a církev  pak balancuje nad propastí, kterou již ale ve své duchovní slepotě nevidí a svůj pád ani nepostřehne. Uspokojení z toho, že zakotvila ve společnosti, že je přijímána a respektována je právě důvodem oné slepoty a pádu.

DÉMON EXISTUJE - Jak už bylo uvedeno, démoni o sobě nepotřebují dávat vědět, vystačí si s mamony. Zvláštní ale je, že když už se člověk rozhodne prozkoumat tajemno, láká jej spíš to zlé, než to dobré. Přestože máme rádi pohádky s dobrým koncem, přestože bychom se v budoucnu chtěli mít dobře a ne zle, toužíme raději po poznání  věcí pekelných než nebeských. Je až neuvěřitelné, kolik je dnes kartářů, mágů, hadačů a různých jiných vykladačů osudu. Lidé hledají zkratky, ulehčení a to jim démoni rádi nabízejí. Při tom dochází k překrucování a mixování všech různých nauk s křesťanstvím, až z toho má člověk v hlavě hotový guláš. Touží po svobodě, ale ocitá se ve svěrací kazajce instrukcí démonických sil. Opojný pocit, že ví něco víc, ví co ho čeká a má svůj osud ve svých rukou, se mění v rituální závislost a bezbřehou nutnost odhalovat další a další znamení, což člověka vysává duševně i finančně. Proč jsou démoni tak úspěšní i v dnešním „věku rozumu“? Soudím, že je to dáno tím, že Ježíš zve a nabízí, ale nemanipuluje. Kdežto démoni jsou po vzoru satana mistrní manipulátoři. Navíc slibují něco ihned. To je také heslo dnešní doby, které vede například k tomu, že se člověk zadluží až po uši. „Dopřej si to hned a pak splácej,“ hlásají kdejaké reklamy na „výhodné“ půjčky. A tak nastala doba exekucí a osobních bankrotů. Ale i my křesťané máme svoje ihned. Rozhodni se pro Ježíše hned, neodkládej rozhodnutí, sic riskuješ, že budeš zmanipulován démony. Tak bychom mohli stručně vyjádřit naše ihned, které ovšem není podloženo dočasným mamonem, nýbrž zlatem, jako kdysi státní bankovky. No takovým zlatem úplně ne, ale hodnotami ještě jistějšími, věčnými, kde v porovnání s nimi vypadá démonické ihned jako reklama na písek uprostřed pouště. Stačí se bez předsudků jen malinko zamyslet, abychom zjistili, že tajemné dobro je ve skutečnosti mnohem zajímavější než tajemné zlo. Člověče, tak proč zůstávat věčně v poli poražených, když už dnes můžeš být vítězem!

Další informace