K čemu jest kyselost
- Podrobnosti
- Vytvořeno 1. 2. 2010 0:00
- Napsal Magdaléna Géryková
- Zobrazeno: 2420
Známo jest, že pálení, které cítíme, když jsme od mravenců poštípáni byli, pochází od ostré šťávy, kterou zvířátka ta v těle svém vylučují. Šťáva ta jmenuje se odtud kyselina mravenčí. Tatáž aneb velmi podobná nachází se i při jistých druzích housenek, při žíhavkách a při včelách. Onať jest právě toho příčinou, že uštípnutí těchto pilných dělnic, kteréž ovšem při své práci a pro ochranu svých domácností nějakou ochranu potřebují, tak značnou bolest působí.
Ale ještě zajímavější jest to, což v té příčině bedlivými pozorovateli objeveno bylo, že totiž nějaká částka této kyseliny, kterouž včely i při dost nepatrném rozčilení vylučují, přichází do medu.
A jaký tam má účinek? Snad ten, že med zkysá a se pokazí? Nikoliv, ale naopak dostává větší hodnoty, to jest: přidáním této kyseliny nabývá ostřejší chuti a což jest nejhlavnějšího, - jest uchráněn kysání, kterým by se zkazil. Shledalo se totiž, že převařený med snadno zkysá, poněvadž z něho kyselina mravenčí odstraněna jest, ale med nepřevařený se drží delší dobu.
A podobně Pán Bůh posílá nám začasté něco trpkého neb odporného, nad čímž mnohdy nerozumně naříkáme, aby to dobré, jež nám uchystal, své chuti, ceny a užitečnosti nepozbylo