Malé okénko první pomoci

Pneumotorax

Pneumotorax v překladu znamená vzduch v hrudníku. Jedná se o stav ohrožení života. Jak k němu dochází, čím je nebezpečný?

V hrudníku je trvale negativní tlak. Kdyby tomu tak nebylo, nemohli bychom se nadechnout, vzduch by neproudil do plic. Tento podtlak umožňuje i trvalé rozpětí plic. Pneumotorax provází každé otevřené poranění hrudníku. Při nadechnutí nevniká vzduch jen do dýchacích cest, ale nasává se i otvorem v hrudní stěně. Při výdechu odchází vzduch z dýchacích cest, otvorem v hrudníku nikoli. Hrudník se chová jako míč nafukovaný hustilkou, vzduch při každém vdechu zvětšuje objem i tlak na plíce. Postupně dochází ke stlačení plíce postižené strany.
Současně se také zhoršují podmínky krevního oběhu, stlačení omezuje i práci srdce a průtok krve v plicním řečišti.

Číst dál: Pneumotorax

Malé okénko první pomoci

Blíží se léto, a tak dovolte pár rad právě pro toto období.

Uštknutí zmijí

Příznaky: 2 nebo 4 ranky od zmijích zubů, bolest a otok místa kousnutí, zvětšení mízních uzlin, malátnost, bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem. Pro dospělého zdravého člověka není uštknutí zmijí život ohrožující. Nebezpečné může být v případě dětí, lidí s oslabenou imunitou, alergiků a u starých lidí.

Číst dál: Malé okénko první pomoci

Úrazy hlavy - mozkolebeční poranění

Léto je v plném proudu a s ním spojené aktivity a možnosti úrazů taky. Dnes bych se chtěla pár slovy zmínit o úrazech hlavy. Při úrazu hlavy je třeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku a jak se v kterém případě zachovat.

Číst dál: Úrazy hlavy - mozkolebeční poranění

Další informace