Maminka vypravuje

Životní svědectví paní Hoškové.

Válka

Moje maminka šest let hospodařila s dětmi sama a čekala na dědu, až se vrátí z 1. světové války. Díky Bohu, že se vůbec vrátil živ a zdráv. Země byla zničena a zpustošena a byl hlad. Z druhého manželství se začaly rodit děti. I když lidstvo bylo vyčerpáno, byla vyhlášena mobilizace. Vojáci chtěli svoji mladou republiku proti rozpínavosti Němců chránit. Šli do pohraničí dobrovolně a s nadšením budovat opevnění s východem do lesa, aby mohli včas utéci, nebo zaútočit zezadu nebo z boku. Jako malá holka si tuto situaci pamatuji.

Číst dál: Válka

Mezi dvěma válkami

Když jsme se za Německa hlásili k Čechům a české školy tu nebyly, tak mi nedovolili chodit do německé. Za rok si to ale rozmysleli, došlo jim, že bych mohla být negramotná a tak jsem šla příštím rokem a rovnou do třídy druhé. Ještě že tady vedle nás bydlel bratranec Mirek, který chodil do německé a tak mi s učením pomáhal.

Číst dál: Mezi dvěma válkami

Chléb náš vezdejší dej nám dnes

„Chléb náš vezdejší dej nám dnes…“ Hlavními potravinami mé maminky byl chléb. Ten se jedl k mnoha dalším jídlům, jako k různým polévkám, masu, salátům, zelenině, vejcím apod. Dalšími potravinami byly brambory, mléko, tvaroh, zelenina, máslo. Maminka žila od mládí na vesnici a celá rodina žila pouze z Božích darů země. Také nikdy neříkala, že měla hlad.

Číst dál: Chléb náš vezdejší dej nám dnes

„Vezmi cep, pojď na mlat!“

Maminka s tatínkem dvakrát týdně v zimě i v létě jezdili s plně naloženým trakařem potravin, aby se prodaly a byly peníze na jiné, které se na poli doma nevypěstovaly a bez nichž jsme se neobešli, jako sůl, cukr, káva apod. Také se jezdilo nakupovat hliněné hrnce do Tošanovic Pod Groble. Těch bylo vždy málo. Hodně se jich při tak velké rodině rozbilo a bylo třeba je nahradit. Některé velké střepy rodiče schovávali a nechali je podrátovat dráteníkům, kteří k nám jezdili ze Slovenska.

Číst dál: „Vezmi cep, pojď na mlat!“

Černá hodina

Za dlouhých zimních večerů jsme často všichni trávili svůj volný čas potmě. Dobytek se dříve večer nakrmil, aby se nemuselo lampou večer svítit a tím se ušetřil petrolej, který byl dost drahý. Také čištění cylindru lampy bylo nebezpečné, když se dostal do nešikovných rukou, skončil rozbitý na zemi. Horší bylo, když zrovna nebyl doma cylindr náhradní.

Číst dál: Černá hodina

Další informace