Nečekaně v Izraeli

O Izraeli jsem již slyšela mnoho a nečekala jsem, že jej letos naprosto neplánovaně navštívím.  Důvodem návštěvy byl můj stále se zhoršující ekzém, který mě každý den svěděl nebo bolel. V březnu, kdy to již pro mě začínalo být neúnosné, jsme s manželem objevili na poslední chvíli zájezd cestovky (Oliviatour), který kombinoval ozdravné koupání u Mrtvého moře s poznávacími výlety.  Musela jsem se rychle rozhodnout a překonat se i v tom, že poletím sama s neznámými lidmi, protože nikdo z rodiny nemohl jet. Pomohlo mi, když jsem si řekla, že tam poletím s Pánem Ježíšem a budu mu vše vyprávět.

O tři dny později jsem se octla v Jeruzalémě a nemohla uvěřit, kde to vlastně jsem. Šla jsem po cestičkách na Olivové hoře a měla jsem slzy v očích z toho, že jsem na místech, kde chodil můj Pán Ježíš. V krásné zahradě Božího hrobu jsem si představila, jak byl Ježíš vzkříšen. Navštívili jsme několik známých míst v Izraeli a šestkrát jsme se koupali v Mrtvém moři. Mrtvé moře má přes 30% slanost ve srovnání s běžnými moři, které mají kolem 3 %. Koupání v takto slané vodě bylo skoro pro všechny příjemné, ale mě ekzémy pálily, jako kdybych byla v ohni. Až poslední den si na to kůže zvykla a pozorovala jsem mírné zlepšení ekzému. Bohužel to byla asi krátká doba a s ekzémem musím bojovat dál. Jsem vděčná, že jej mám nyní lepší o 15 %.  Doma dál používám bahno z moře a pokračuji v modlitbách za uzdravení.

Izrael ve mně zanechal velký dojem a zvlášt Judská poušť. Na místě zvaném „Údolí smrti“ jsme si četli 23. Žalm. Teploty v tomto údolí můžou dosahovat až 60 stupňů a ohrožovat tak lidský život.  Mohla jsem si představit verš: „I když půjdu roklí šeré smrti, nebudu se bát, vždyť se mnou jsi Ty“. Kdybych se dostala na poušť sama, byla bych odkázána jen na pomoc od Boha a zvlášť v tomto údolí. Také by mě tam nic nerozptylovalo od zaměření na Něj. Nejsou tam reklamy, hudba z rádia na veřejných místech ani kolemjdoucí lidé. Když jsme později přijeli do oázy, mohla jsem si více uvědomit verš: „ Dopřává mi odpočívat na travnatých nivách a vodí mě na klidná místa u vod.“ Byla to velká změna vidět po kamenité poušti zeleň a tekoucí vodu. Jsem vděčná Pánu Ježíši, že i kdybych šla roklí zkoušek a těžkostí, nemusím se bát, protože je se mnou můj Pán. A že uprostřed všech povinností, únavy a hluku tohoto světa mě vodí k odpočinku, načerpání a ztišení.

Další informace