Pravé světlo - úvahy a přání poláka, který poprvé slaví Vánoce v Česku

Bylo tu pravé světlo, které osvěcuje každého člověka; to přicházelo do světa.

Na světě byl, svět skrze něj povstal, ale svět ho nepoznal.

Přišel do svého vlastního, ale jeho vlastní ho nepřijali.

Těm pak, kteří ho přijali a věří v jeho jméno, dal moc stát se Božími dětmi. 

Ev. Jana 1, 9-12

V Česku asi svátky Božího narození nemají tak silně tra­diční charakter jak v Polsku. Jedním z důležitých prvků, na který je potřeba v Polsku pamatovat v období příprav na Vánoce, je alespoň skromná výzdoba. Teď, když je více možností, mnozí se předhánějí například ve stavění Betlémů nebo ve výzdobě domů či zahrad.

V polovině prosince informovaly zprávy na programu TVP1 veselou formou o tom, že Američané, kteří dosud vedli ve vánočním ozdobném osvětlení, byli překonáni jedním Polákem, který osvětlil svůj dům a okolí 30-ti tisíci barevných žárovek. Jeho manželka, která je mu oporou, uvedla, že si neumí představit Vánoce bez této záře na jejich dvorku.

Přesně tak! Neumíme si představit Vánoce bez určitých tradičních prvků, jako například bez dekoračního osvětlení. Ale umíme si představit prožití tohoto času, tohoto vyjímečného období v roce, bez světla Pána Ježíše? Umíme si představit, že náš život bude naplněn štěstím a bude směřovat ke správnému cíli, jestliže nebude každý den naší cesty rozjasňovat Kristus? V mnohých domech v Polsku jsou Vánoce prožívány velmi rodinně, a jak je zdůrazňováno, podle křesťanské tradice, ale přitom se v podstatě téměř nepřipomíná Oslavence těch nejvyjímečnějších narozenin v dějinách lidstva – narozenin Božího Syna, narozenin, které jsou slaveny již 2 tisíce let.

Zapomíná se na to, že Pán Ježíš nepřišel na svět jen proto, aby jednou v roce vládla v mnoha domech jiná atmosféra, ale proto, aby lidé uviděli svět i sebe samé takovými, jakými jsou, aby uviděli, kam teď mají namířit své kroky, aby uviděli a přesvědčovali se o tom, že existuje jiný život, že existuje opravdová radost, pocit bezpečí, smysl života, ale života jen s ním – s Kristem. Zapomíná se, že Pán Ježíš přišel kvůli nám, proto, aby svým světlem rozehřál naše srdce opravdovou láskou. Zapomíná se na to, že Kristus přinesl světlo, bez něhož není opravdový život. V Česku je to také tak?

Doufám, že nikdo z nás nemá v úmyslu prožít tyto Vánoce bez pozvání Toho, jehož narozeniny slavíme. Doufám, že můžeme jeho narozeniny oslavovat v našich srdcích každý den.  Chtějme být těmi vánočními lampičkami Pána Boha, které svým světlem a teplem nejen v tomto vyjímečném čase, ale každý den vydávají svědectví osamělým lidem, kteří žijí ve strachu, v beznaději, že mezi námi je stálě Ně­kdo, kdo může změnit a obnovit také jejich život.

Chtěl bych skončit slovy jednoho z nejznámějších polských básníků – Adama Mickiewicze, která bývají v posledních letech vyvěšována na transparentech v ulicích mnohých polských měst: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie.” Přeji kaž­dému, aby přítomnost Pána Ježíše v jeho životě rozjasňo­vala každou temnotu. Přeji pokojné a radostné Svátky narození našeho Pána a ať se Vám s Pánem Bohem vede dobře v novém roce 2010.

Marcin Pilch

Další informace