Rozhovor s Lenkou Smyčkovou

Lenka je sice redaktorkou Nedělních listů, ale ve sboru má i jiné aktivity. A co víc, má i jiné aktivity mimo náš sbor, a to dost zajímavé a ojedinělé. Proto jsem se jí na pár zajímavostí zeptala.

Leni, celý sbor asi ví, že jsi docela dlouho zpívala v souboru Adash. Jak ses vůbec do sboru dostala?

Než jsem se dostala do Adashe, chvíli to trvalo. Hned zpočátku mých studií na filozofické fakultě Ostravské univerzity, jsem na chodbách školy pozorovala plakátek s informací, že doc. Novotný, známý hebraista z naší fakulty, zakládá soubor Chadash. Když jsem ho pak jednoho dne navštívila v pracovně, abych zjistila další informace, dozvěděla jsem se, že soubor Adash má momentálně přestávku, protože se v poslední době nedařilo zajistit potřebný počet členek. Proto přišel pan doc. Novotný s nápadem, že vytvoří nový soubor (předpona „cha“ v hebrejštině znamená nový, tedy Chadash = Nový Adash), který bude nabírat členky bez jakýchkoli požadavků na muzikální dovednosti, a časem tento nový sbor vytvoří chybějící posilu pro Adash.

Potenciální člence stačilo mít chuť zpívat a mít trochu zájem o židovství. Chadash měl být tedy jakousi přípravkou na Adash. A tak jsem tam začala chodit. Mezitím určil pan docent podmínku, že členky musí navštěvovat předmět hebrejština písněmi. Protože jsem ale na tento předmět z časových důvodů chodit nemohla, oznámila jsem panu Novotnému, že nebudu pokračovat. Už jsme s tím byli oba smířeni, že pokračovat nebudu, když se doc. Novotný objevil na festivalu Listopadání (mnozí tento ostravský křesťanský hudební festiválek znají), kde jsem tehdy zpívala a hrála na flétnu se skupinou Trnová Koruna. Po vystoupení TK si mne pan Novotný odchytil s tím, že prý umím zpívat a i hrát na nástroj, že je to super, zkrátka, že bych měla v Chadashi pokračovat. Slovo dalo slovo a já měla místo hebrejštiny zařízené doučování :). Myslím, že Pán Bůh musel chtít, abych tam zpívala, že to zkrátka nebyla náhoda.

Chadash nakonec trval pouze tři měsíce, ukončil svoji činnost poměrně úspěšným koncertem v CB Ostrava a mělo dojít k fúzi. A taky že došlo. Většina holek z Chadashe pokračovala po neformálním „výběrovém řízení“ v obnoveném Adashi.

Co obnášelo stát se součástí Adashe? Jak často jste měli zkoušky, vystoupení?

Adash je sekta, říkal vždy s humorem pan doc. Novotný, je těžké se tam dostat a odejít pryč nelze vůbec. Musíte zapomenout na rodinu a přátele a ze zkoušky vás omlouvá jedině smrt. Parafrázuji docentova slova :-))) Ale tak zlé to nebylo :-))) Náročnost Adashe spočívala spíš v disciplíně než v usilovném zkoušení několikrát týdně. Zkoušky byly jen jednou týdně a samozřejmě více jsme pak zkoušeli před koncerty. Ale na zkouškách jsme musely být vzorné, musely jsme mít naučený text (koncerty se zpívaly zásadně zpaměti), byly jsme zkoušeny v triích a kvartetech, neúčast na koncertě i zkoušce jsme musely konkrétně odůvodnit. Byl to docela přísný režim, ale na druhou stranu, musím říct, že bez toho bychom se nikam nedostali a za ten dobrý pocit po vystoupení to zkrátka stojí.

Kam nejdál ses s Adashem dostala?

Adash byl sice dvakrát v USA a několikrát vystupoval v zemích jako Německo, Rakousko, Švýcarsko atd., ale já jsem už tuto éru nezastihla, ta byla ještě dříve. Asi nejdál jsem s Adashem vystupovala v Drážďanech.

Na kterou akci vzpomínáš nejraději?

Největší zážitek byl pro mě zazpívat si s filharmonií. Koncert, kde bylo asi největší obecenstvo, se uskutečnil ku příležitosti 15. výročí založení Ostravské univerzity. Tehdy jsme zpívaly v doprovodu Janáčkovy Filharmonie Ostrava a koncertu se účastnil i tehdejší izraelský velvyslanec Arie Arazi. Podobně skvělý byl koncert s Filharmonií Hradec Králové, kdy jsme vystupovali v nádherných prostorech kostela Šimona a Judy v Praze.

Odkud jste sháněli písně? Předpokládám, že to byla hlavně práce vašeho vedoucího.

Ano, pan docent Novotný má neskutečné zásoby písní v hebrejštině i v jazyce jidiš, tradičních i novodobých.

Stále se ptám v minulém čase, protože Adash už nějakou dobu neexistuje. Ty jsi ale židovským písním zůstala věrná. Koho napadlo pokračovat?

To bylo taky složité. Už během působení Adashe vznikla malá klezmerová kapela Adash klezmer Ostrava v čele opět s panem Novotným. Klezmer, to je vlastně, zjednodušeně řečeno, židovský folklor (velmi emotivní hudba, která se hrávala třeba na svatbách či jen na ulicích). Hrála jsem v této kapele na flétnu a bylo nás tam celkem 5. Časem se tato sestava rozpadla, ale protože někteří jsme si tento hudební žánr zamilovali, chtěli jsme pokračovat. A tak pomalu (ale jistě :) ) vznikla kapela Simcha.

Představ nám, prosím, Simchu.

Klezmerová kapela Simcha vznikla na podzim roku 2007 v Ostravě, která se poprvé veřejně představila v únoru 2008 na absolventském koncertě zpěvačky Gabriely. Mezitím však proběhlo několik personálních obměn, ale od prosince 2008 konečně fungujeme se stálým složením :) Slovo Simcha je hebrejského původu a znamená radost.

Hrajete taky na hudební nástroje? Na jaké?

Hlavně hrajeme na nástroje, v kapele je pouze jedna zpěvačka a střídáme čistě instrumentální písně a zpívané. Máme houslistu, violistku, basistu, akordeonistku, zpěvačku a já hraju na flétnu a někdy na djembe.

Budete mít v nejbližší době v okolí nějaký koncert?

Dne 25.9. hrajeme na charitativní akci Srdce Evropy před KD Trisia v Třinci, od 15.30. Jinak můžete sledovat naše stránky www.simcha.cz,

Nedávno jste nahrávali CD. Kdy se objeví na trhu a jak se jmenuje?

Všechny podklady na CD jsou nahrané, nyní se to dolaďuje ve studiu a zřejmě to chvíli potrvá. Takže opravdu nevím, kdy se objeví na trhu. Mezitím je třeba totiž dořešit finanční otázku vydání CD, která není jednoduchá.

Co tvoje plány v muzice do budoucna?

Se skupinou Simcha bych chtěla hrát dál, doufám, že to bude možné i při práci. Pořád přemýšlím, zda bych neměla pořádně využít i své hlasivky. Takže zatím spíš přemýšlím, než plánuju…

Myslím, že ti můžu za celou redakci jen blahopřát k novému zaměstnání. Co přesně budeš dělat?

Pracuji v Národním institutu pro další vzdělávání (krajské pracoviště Ostrava) jako regionální koordinátorka projektu, který je zaměřený na vzdělávání učitelů SŠ v oblasti státní maturity. Ale to by bylo nadlouho :-)))))) Za blahopřání děkuji :)

Děkuji za rozhovor.

Další informace