Spálov 2017

Tyto prázdniny jsem poprvé jela na letní tábor Spálov. Byla jsem hrozně nadšená, že tam jedu, ale na druhou stranu jsem se bála, jaké tam budou podmínky… Můj strach byl však zbytečný.

Tábor se konal od 29. 7 do 6. 8 a byl pro děti od 13 do 18 let. V sobotu 29. 7 byl sraz v 8:30 u kostela, odkud jsme šli na vlakové nádraží a s několika přestupy dojeli až do stanice Heřmánky. Cesta do tábora trvala něco přes hodinu.

První den se muselo vše připravit. Stavěly se týpí, stany, kuchyně a další věci potřebné k přežití. Vše bylo hotovo až kvečeru a všichni byli rádi, že si můžou sednout k ohni a odpočinout si. Noci byly chladné a tak většina táborníků v polovině tábora zjistila, že u ohně je větší teplo a spali radši tam.

Téma tábora byl boj o přežití a souviselo s knihou, kterou nám každý večer jeden z vedoucích předčítal u ohně. Kniha od Bruce Olsona nese název Bručko.

Každé ráno byla obávaná rozcvička, na kterou se nikdo netěšil. Po rozcvičce mohl ten, kdo chtěl (většinou kluci), jít do vody a za to mohl dostat několik bodů. Následovala ranní hygiena a oblíbená snídaně. Kuchařky vařily opravdu výborně, a tak se každý na jejich jídlo těšil. Dopoledne jsme hráli různé hry a učili se nové věci, například vyrábět oštěp, střílet z luku a ze vzduchovky a plno dalších zajímavých věcí.

Mohli jsme také získávat body, které nám potom pomohly u velkých táborových her. Třeba za 40 dřepů jsme dostali 20 bodů. Oběd byl samozřejmě výborný jako každé jídlo. Po obědě byl odpolední klid, který jsme trávili většinou ve vodě. Počasí nám přálo a tak jsme mohli chodit do vody každý den.

Když jsme si pořádně odpočinuli, začalo VTH neboli Velká táborová hra. Každý z táborníků, kromě vedoucích a kuchařek, byl rozdělen do tří týmů. Týmy byly podle barev - žlutí, modří a červení. V těchto týmech se hrály VTH, za které se dostávaly body. Na konci tábora bylo vyhlášení bodů, za které byly odměny. Vedoucí měli VTH pořádně propracované, takže se nikdo nenudil. Večeři jsme opět měli výbornou. Po každém jídle jedna ze skupinek měla službu, což znamenalo, že musela umýt stoly, hrnce a další věci, co se zašpinily.

Každý den nebyl stejný, a tak třeba ve středu jsme šli na výlet. Také jsme měli třeba v noci VTH, nebo jsme byli přepadeni. V průběhu tábora odjelo a přijelo hodně lidí, a tak když někdo odjížděl, hodili jsme ho do vody.

Tento tábor byl úžasný, proto není divu, že se nikomu nechtělo odjíždět. Ale všechno hezké někdy končí a i tento tábor skončil a 6.8 jsme všichni v pořádku a bez zranění dojeli domů.

Ještě bych chtěla poděkovat za všechny děti - vedoucím za skvěle zorganizovaný tábor, kuchařkám za výborné jídlo a hlavně Bohu za to, že se tento tábor vůbec mohl uskutečnit a že nás celou dobu ochraňoval.

Už se těším, až pojedu příští rok. A kdo zde ještě nebyl, tak se určitě přidejte.

Další informace