Všude dobře, v Norsku taky!

Těmito upoutávkami zve Kulturní a společenské středisko „Střelnice“ ve spolupráci s naším sborem na podvečery (už je dlouho světlo) s cestovatelskými zážitky, postřehy, radami a tipy na výlety po cizích zemích.

23. dubna se mi podařilo navštívit v pořadí již třetí akci tohoto cyklu, která byla věnována Norsku – zemi hor, údolí, fjordů, vodopádů, jezer, ledovců… Průvodcem po této, pro nás jistě zajímavé, ale ještě dost exotické zemi, byl profesionální fotograf z Třince pan Marek Džupin, kterého známe i od nás z kostela, protože fotí akce pro Těšínské listy a další periodika.

Zasvěceně vyprávěl o dvoutýdenním putování po Norsku, které podnikl v červenci minulého roku s cestovní kanceláří, která se zaměřuje na horskou turistikou. Během pobytu navštívili a seznámili se s hlavním městem Oslem a další část pobytu věnovali putování po národních parcích (s krosnami na zádech). Hned na začátku jsme byli upozorněni, že pokud budeme dávat pozor a budeme znát správné odpovědi na někdy rafinované – v průběhu prezentace položené - otázky, můžeme zdarma získat jeho fotografii. Podařilo se to mimo jiné také naší sestře Karle Fukalové J. Ze strany pana Džupina se jednalo o příjemné zpestření.

Při prezentaci krásných profesionálních fotografií jsme se dověděli mnoho zajímavostí o životě v této bohaté severské zemi, kde jsou odlišné podmínky k životu než u nás – například Norsko je moderním nezávislým státem teprve od roku 1905; země je  několikrát větší než naše, ale na této rozloze žije jen polovina počtu našich obyvatel. Mentalita Norů je jiná než naše – nehoní se tak jako my tady v ČR; i když jsou Norové bohatí, nedávají to najevo, nepotrpí si na okázalost. I v národních parcích se může volně tábořit, ale podmínkou je, že místo zanecháme ve stejném stavu, jaký byl před naší návštěvou.   V přírodě můžeme narazit na severská zvířata – také na pižmoně, kteří jsou nebezpeční. Je nutno si dávat pozor také na vzdálenosti, protože taková 1 norská míle – pozor na to – měří našich 9 kilometrů!

Jednalo se o příjemně strávenou hodinu a půl s mnoha zajímavostmi, vyprávěním a inspirací pro všechny, kteří rádi cestují a poznávají blízké i vzdálené země.

Další země, kterou společně „navštívíme“, je Ghana. O měsíčním misijním pobytu v této zemi bude besedovat MUDr. Petr Wieczorek v Jazzklubu na Střelnici dne 21. května 2015.

Další informace