Manželské večery

Na Bohu se mi líbí, že nás nechce bezohledně využívat. Že není ten, kdo by si jen nechával sloužit a přitom by se vůbec nezajímal o to, v jaké je člověk situaci. Naopak. Je aktivní ve vztahu k nám, pečuje o náš život ve všech oblastech. Jako projev Boží péče vnímám i dvě akce, kterých jsme se mohli zúčastnit.

Před dvěma lety jsme se přihlásili do předmanželského kurzu. („Ahoj, my jsme XY.“ „My jsme Černí.“ „Kdy budete mít svatbu?“ „Před 10 lety.“ :-)). Probíhal v Hutníku v Třinci a během několika večerů příjemně prokládaných večeří a časem rozhovorů provázel páry různými oblastmi společného života. Velice se nám to líbilo a tak letos navštěvujeme tamtéž MANŽELSKÉ VEČERY. Hlavními přednášejícími jsou manželé Hlawenkovi ze SCEAV Třinec. Jsou „normální“ - autenticky se dělí o své výhry i prohry a tím dávají naději, že nejrůznější problémy mají svá řešení. Druhým plus je otevřenost pro druhé. Nabízejí poradenskou pastorační činnost manželským párům. V tom všem jim vydatně sekundují manželé Taskovi.

První večer jsme nafasovali skripta a nyní jednou týdně po dobu dvou měsíců probíráme podrobně následující témata:

1) Vybudovat pevné základy - inventura dosavadního manželství, plán do budoucna, naučit se plánovat si „čas pro manželství“.

2) Umění komunikace – překážky naslouchání, špatné návyky při naslouchání

3) Řešení konfliktů.

4) Síla odpuštění, léčení neřešených zranění. Jak se vyrovnat s tím, když věci chce řešit jen jeden?

5) Rodiče a rodiče partnera. Vypořádání se s kladnými a negativními zážitky z dětství, vlivem zvyklostí původní rodiny na současné manželství.

6) Dobrý sex.

7) Láska v akci aneb pět jazyků lásky – myslíme si, že máme rádi svého partnera. Myslí si to i partner? Ne? Zakopaný pes může být v tom, že každý mluvíme jiným „jazykem lásky“. (nejpraktičtější večer – určení jaký jsme typ a jaký typ je partner, co komu dává pocítit, že je milován a co naopak velmi zraňuje. Pokud o to člověk stojí, zjištěním charakteristiky dostává úplně konkrétní, přesný, jasný a účinný návod, jak milovat svého partnera)

8) Závěrečný slavnostní společenský večer.

Části přednášek jsou protkány vzájemnou soukromou diskusí partnerů, cvičeními, občerstvením a ukončeny zadáním domácího úkolu. Na kurzy docházejí páry nedlouho sezdané i letité, šťastné i nešťastné i jednotlivci. S velkou pravděpodobností se budou zase někdy opakovat. „Lajkujeme“, děkujeme a zájemcům doporučujeme.

Další informace