Ohlédnutí za týdnem židovské kultury

Proč židovská kultura, co vedlo kulturní pracovníky k organizaci tohoto festivalu? Dočetla jsem se, že myšlenka pořádat festival věnovaný židovské kultuře vznikla před zhruba jedenácti lety na polské straně města. Motivací byla vzpomínka na Židy, kteří sem přišli a žili tady před dávnými věky. Organizátoři nás chtěli seznámit se specifiky židovského kulturního dědictví a jeho tradičního propojení s místní kulturou a prostředím.

Po početné židovské komunitě, která zde žila ještě před 2. světovou válkou, zbyla v Českém a polském Těšíně jen synagoga, kavárna a židovský hřbitov, ale na jejich odkaz se na Těšínsku nezapomíná, o čemž svědčí festival, který pořádala společně obě města ve dnech 6.-12. října 2014 a pojmenovala ho Dny židovské kultury.

Ze zvědavosti a zájmu – zejména o židovskou hudbu – jsem se zúčastnila dvou akcí. První byl koncert Hany Frejkové v kavárně Avion-Noiva s názvem „Jidiš VE TŘECH“. Paní Hana Frejková (1945) je herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy „Divný kořeny“. V úvodu jsme se dověděli, že má židovské kořeny po otci, maminka byla Němka z Hamburku a ona se narodila v Londýně, kam rodiče emigrovali. Je absolventkou JAMU, hostuje v řadě divadel, spolupracuje s Divadlem v Dlouhé. Pátrání po minulosti rodičů a předků je komplikovaným příběhem zachyceným v uvedené knize.

Umělkyni doprovázeli klarinetista Milan Potoček a akordeonista Slávek Brabec. Jako host vystoupila její dcera Marjánka. Všechny písně byly zpívány v jazyce jidiš. Co je „jidiš“ – v podstatě středověká (židovská) němčina. Původně se vztahoval jazyk jidiš k Židům v německy mluvících oblastech, ale později i na židovské obyvatele západní, střední a východní Evropy. Jak se liší jidiš a hebrejština – bylo nám vysvětleno, že asi tak jako francouzština a angličtina; jsou to naprosto odlišné jazyky.

Hudba i zpěv byly vynikající – akordeonista p. Brabec je charismatický muž s tmavými vlasy, vousy a uhrančivýma očima – nevím, zda je Žid, ale vypadal tak. Hudebníci hráli perfektně, s nasazením – skladby byly dynamické, temperamentní, protože klarinet a akordeon jsou spjaty s židovskou hudbou. Přednes písní zachycujících minulost i přítomnost života obyčejných lidí byl přesvědčivý, vystoupení bylo obohaceno o vtipy a rčení. Samozřejmostí byl vždy stručný obsah uváděné písně.

Druhá akce, kterou jsem navštívila, byl koncert skupiny NEGEV se spoluúčastí tanečních souborů KLEZMER a HALEVAJ MACHOL v polském Těšíně v Domu Narodowym.

Skupina NEGEV vystoupila v sestavě Agnieszka Bielanik-Witomska – zpěv, „niesamowity“ houslista Bartlomiej Balcerzak a doprovodná kytara Katarzyna Kupiec. Vyslechli jsme tradiční židovské písně a melodie, zazněly fragmenty z muzikálu „Skrzypek na dachu“ a známé židovské písně, do jejichž provedení jsme byli zaangažováni i my diváci a posluchači. NEGEV – to je radost, pozitivní energie, dokonalý kontakt s publikem, úžasná atmosféra a pestrý program.

Mezi jednotlivými částmi programu vystupovaly taneční soubory: KLEZMER – polský smíšený soubor, který prezentoval tance židovské, izraelské, chasidské a taneční inscenaci židovské svatby. Skupina vystupuje na prestižních festivalech a přehlídkách doma i v zahraničí.

Druhý taneční soubor HALEVAJ MACHOL (machol – tanec v kruhu) je ženský soubor z Třince, kde působí šest let při sboru Slezské církve evangelické a. v. Soubor se věnuje tradičním i současným židovským tancům.

Závěrečné vystoupení provedly oba soubory společně.

Tyto tance – v poslední době velmi populární – jsou příležitostí pro tělesné vyžití, procvičení paměti (zpívá se při nich), ale také přirozeným způsobem, jak se seznámit s židovskou hudbou a skrze texty písní s tradicemi a zvyky židovského národa začínajícími už v Bibli, etnickými tradicemi, židovskými svátky, krajinou Izraele a dokonce i hodnotami a životním stylem izraelského národa.

Jsem ráda, že jsem se zúčastnila těchto – velmi kvalitních – kulturních akcí. Stojí to za to, seznámit se s chytlavými písněmi, temperamentní hudbou a tanci židovského národa. Tyto festivaly se konají i v jiných městech, proto využijte příležitost, když se naskytne.

Další informace