Tábor Spálov

V době 6. – 14. srpna jsem strávil týden pod stanem, na táboře v oblasti řeky Odry  na Spálově. Tento tábor byl pořádán již čtvrtým rokem. Rád bych podal krátkou zprávu o tom, jak to probíhá a možná motivoval další lidi, aby se k nám připojili :)

Vlakem jsme odjížděli z Českého Těšína směrem k naší cílové zastávce Heřmánky nad Odrou, se dvěma přestupy. Poté jsme pěší chůzí šli k našemu cíli, tábořišti YMCA v nížině přímo u Odry. Navštívili jsme odtud např. bývalý břidlicový důl – Břidlicová stezka, nebo za účelem nákupu Vítkov.

Tábor probíhal jako vždy v indiánských stanech, nazývaných tee-pee (týpí), a letos se ho zúčastnilo něco přes deset účastníků a čtyři vedoucí. Počasí bylo docela vydařené, i když s množstvím srážek, ale to se (mimo jednoho výletu) netýkalo doby, kdy jsme byli mimo tábor. Jinak vše probíhalo jako obvykle, dříví se štípalo, oheň byl horký, voda mokrá a studená (i když po pořádně vlhkém týdnu jí dost přibylo :) ). Až na nepříjemnost v prvním dni, kdy se nám při stavění jednoho stanu podařilo zaznamenat stáří plachty, která nám po kouskách roztrhaná padla na hlavu, se nic vážného nestalo.

Oproti loňsku byl systém táborové hry trochu pozměněn, k většímu využití rozdělených skupin. Letos jsme se věnovali osobě irského misionáře Sv. Patrika, podle čehož byl zařízen celý program. Všechny skupiny letos vtipně spolupracovaly, aniž by k tomu byl sebemenší popud ze strany vedení tábora, a společně našly truhlu s pokladem, a kupodivu i zpáteční cestu do tábořiště. Vzhledem k vlhkosti plachet jsme dva stany nechali stát, s tím, že se pro ně vrátíme, až bude hezky, což se povedlo a tímto snad může zpráva končit :) .

Kdo je ve věku zhruba od 12 do 20 let (i když, byli s námi i dva o něco mladší kluci – tak 6-8 let), a chtěl by něco takového zažít, ať neváhá a přidá se k nám příští rok jako účastník, nebo možná jako vedoucí akce, je to hodnotný zážitek pro všechny :)  

Další informace