Dánské Vánoce aneb Glædelig Jul! Veselé Vánoce!

Jistě by nebyl problém najít mnohem exotičtější krajiny, ve kterých by Vánoce pro běžného Čecha byly opravdovým kulturním šokem. Dánské Vánoce jsou na pohled velice podobné těm našim, ale některé z tradic jistě stojí za zmínku.

Už od počátku listopadu na nás dýchá vánoční atmosféra. Zejména tedy z médií.  Rádia budou postupem času hrát výhradně vánoční koledy a světoznámé vánoční hity, moderátoři hovořit o vánočních tématech a vše bude prokládáno reklamními spoty akcí a slev na dárky. Prostě tak trochu blázinec jako u nás, jenže v Dánsku prý s daleko silnější intenzitou. Vánoční atmosféru jde cítit také zejména v supermarketech, kde už vánoční písně naplno znějí, středem zájmu jsou vánoční ozdoby, svíčky a jiné serepetičky, ale hlavně vánoční pivo. Bez tzv. „Julebryg“, které je charakteristické dobrou kvalitou, výtečnou chutí a také vyšším obsahem alkoholu, by se pravé dánské vánoce neobešly. A není jediného obchodu, ve kterém by se takové pivo minimálně od dvou až tří různých výrobců nedalo sehnat.

Předsváteční nálada se časem nevyhne ani domácnostem. Domy a stromy na zahradách jsou už nyní, měsíc před Vánocemi ozdobené žárovkami, po bytech se rozmisťují figurky a obrázky vánočních skřítků, zvaných „nisser“. Zhruba v půlce listopadu se na pěší zóně v centru Kodaně konal slavnostní průvod a vše završilo oficiální rozsvícení vánočních světel. Ačkoli jsme o tom všem věděli předem a chtěli jsme se zúčastnit, vzhledem k tomu, že ulice, na které se vše mělo konat má odhadem něco přes kilometr na délku, rozsvícení jsme jaksi propásli, ale světýlka už krásně svítí a to je přeci důležité.

Momentálně jsme v období, kdy se konají tzv. „Julefrokoster“, tedy vánoční obědy v rámci všemožných kolektivů, zejména pracovních. S klasickým obědem, jak si můžeme představit, toho však mnoho společného nemají. Ostatně jistě znáte (nejen) české přísloví „pije jako Dán“ a zbytek už si domyslíte.

Avšak stejně jako všude se i na Vánoce v Dánsku nejvíce těší zejména děti. Už v rámci adventu dostávají dárky každý den! Nejde samozřejmě o nic extra velkého či drahého, nicméně každé ráno spěchají malí Dánové a Dánky k ponožkám, které si v kuchyni pověsili, a najdou tam nějakou drobnost od „skřítků“. Ti od dětí na oplátku dostanou misku ovesné kaše, která je vždy na druhý den ráno záhadně prázdná. Každý večer pak děti zapalují takzvané „kalenderlyse“. To jsou svíčky, které mají na straně číslice od jedné do čtyřiadvaceti. V podstatě jde o obdobu našich adventních kalendářů.

V televizi poběží každý večer od 1. do 24. prosince vánoční pohádkový seriál, zvaný „julekalender“, něco na způsob našich večerníčků, které mají vánoční tématiku: záporná nadpřirozená postava či síla se snaží zničit Vánoce, ale kladným hrdinům se samozřejmě podaří vše na poslední chvíli zachránit! Toho, kdo dětem v Dánsku nosí dárky, si Dánové přizpůsobili podle svého. Říkají mu „Julemand“, tedy vánoční muž. Ten sice jako by z oka vypadl nám všem známému Santa Clausovi. Také jezdí na saních tažených soby, a také bydlí na severním pólu, ale pozor: rozhodně to však není Santa, ale Julemand!

Nás sice pravé dánské Vánoce teprve čekají, ale už zhruba víme, na co se během štědrého dne můžeme těšit. Chybět rozhodně nebude vánoční stromeček. Dánové nejčastěji zdobí, stejně jako u nás, smrčky.

V posledních letech se stalo hitem koupit stromeček v květináči a po Vánocích ho odstrojit a zasadit do parku, zahrady nebo přímo na určená místa. Podle mého názoru velice inspirativní tradice!

Co se zdobení týče, mají i Dánové, stejně jako my, na stromečku sladkosti. Na rozdíl od nás ale v kornoutcích, ne jednotlivě. Na stromeček se také věší dánské vlajky. Dánové jsou vůbec na svoji vlajku extrémně hrdí a mají k ní hluboký vztah. Vlajky nechybí před domy, na stolech v restauracích, a to nejen o Vánocích. Národní vlajka je vždy důležitou součástí výzdoby při jakékoli významné či sváteční příležitosti.

No a co že to Dánové na Štědrý den konzumují? Na Štědrovečerním stole se nejčastěji objevuje pečená kachna, husa, nebo vepřová pečeně s červeným zelím, treska, pivní chléb, šunka, horký rýže politá studeným mlékem a jako desert sladká mléčná rýže.

Miluji kapra a bramborový salát, cukroví a podobně, ale nutno říci, že neméně se těším na letošní, poněkud odlišné vánoční menu!!!

Srdečně vás se Zuzi zdravíme a přejeme Glædelig Jul, tedy Veselé Vánoce!

Další informace