Norské Vánoce

Vánoce tady budou co nevidět. Děti jsou nadšené. Každé dítě v Norsku má vánoční kalendář a odpočítává dny, které do Vánoc ještě zbývají. Každou adventní neděli zapalujeme svíčku a čekáme na Ježíše, abychom oslavili jeho narození. Norsko je země plná tradic, které jsou pro nás důležité.

Den před Štědrým dnem mnoho dětí věší vánoční ponožky mimo svůj pokoj. Další ráno jsou plné sladkostí od Santa Clause. V Norsku máme norského „fjøsnisse“ (farmářského Santu). Je hubenější a menší než americký Santa. Žije tam, kde jsou farmy. Někteří lidé pro něj na Štědrý den vaří ovesnou kaši. Dávají ji na venkovní schody farmy.

Typickým vánočním dnem je Štědrý den. Děti jsou první vzhůru. Najdou svou vánoční ponožku a dívají se na speciální  dětský televizní program. V jedenáct hodin dopoledne začíná Popelka z české produkce :-). Norové ji sledují rok co rok. A milujeme ji! V místě, ze kterého pocházím, pak běžíme k oknům, když slyšíme letadla. Helikoptéry a letadla letí nad našimi domy v krásné hvězdné formaci. Symbolizují hvězdu, kterou viděli tři mudrci, když chtěli najít místo, kde se narodil Ježíš.

Pak začíná dům vonět výborným vánočním jídlem. Všichni se oblečeme do pěkného oblečení. Mnoho Norů jde na Štědrý den do kostela. Proto kostely potřebují pořádat více bohoslužeb než jedny, aby byly schopné pobrat všechny lidi, kteří přijdou. Některé rodiny také navštěvují hroby svých drahých a zapalují za ně svíčku. Mezi pátou a šestou večer většina z nás jí vánoční večeři. Především jíme žebra z vepřového masa nebo solené, trochu sušené ovčí maso. Jen málo lidí jí ryby. Mnoho rodin si společně čte vánoční evangelium. Někteří zpívají koledy a tančí okolo stromku. Potom se otevírají dárky. Když už žádné dárky nezbývají, jíme vánoční dort a další dobroty.

Během Vánoc máme tradici zvanou „julebukk.“ Děti se pěkně obléknou, chodí od dveří ke dveřím a zpívají koledy. Za to dostanou sladkosti. Také máme tradici „juletrefest“, což je norská párty tradice pro děti. Některé vesnice takové párty pro děti pořádají. Během programu se jí dorty, lidé se setkávají, baví, hrají hry, chodí kolem vánočního stromku a zpívají koledy a na konci Santa rozdá malé dárky všem dětem. V Norsku jsou Vánoce časem pro rodiny a příbuzné, kteří se sejdou a společně slaví.

Další informace