Reportáž z křesťanského festivalu „UNITED“

Ve dnech 22.– 24. 8. jsme se zúčastnili multižánrového křesťanského festivalu UNITED, který se konal již tradičně ve Vsetíně. Zažili jsem skvělý čas, který byl v režii ředitele festivalu Petra Húště. Dále se na přípravě a plynulém chodu festivalu podílelo zhruba 150 dobrovolníků.

Měli jsme možnost vybrat si ze široké škály workshopů, seminářů, koncertů, filmů, divadelních představení, sportů, modlitebních aktivit a další zábavy. Jak by se dalo od hudebního festivalu očekávat, hlavní náplní byla hudba, avšak i biblické slovo v rámci hlavních programů zaujal nejednoho posluchače z počtu zhruba 3 tisíce účastníků.

Mezi řečníky nechyběla jména jako: Milan Michalko, David Říman, David Novák, Michal Klus, Ján Buc a svým slovem přispěl i Petr Húšť. Na festivalu se vystřídalo mnoho zahraničních i místních kapel, které buď doprovázeli hlavní program chválami, nebo měli své vlastní koncerty v průběhu celého festivalu. Hlavní program doprovázely kapely eSPé (sk), Reilly (us), DONEBEVOLAJÍCÍ (cz), Insalvation (nl) a Tretí deň (sk). Na alternativních scénách vystoupili kapely HB (finsko) , Forgiven (Třinec a okolí), Deep Inside (cz), The Neons (cz) a příznivce hip hopu potěšil Kalwich (cz).V bohatém programu bylo na výběr z mnoha seminářů na téma mezilidských vztahů, závislostí, předmanželské čistoty, postavení křesťanů ve společnosti, poznávání Bible, vlastní sebereflexe a jiné. Nechyběly ani filmy a divadelní scéna, pro které byl zajištěn prostor místního kina Vatra. Pro účely festivalu byly využity prostory lidového domu, kina, škol, náměstí a domu kultury.

Z celého festivalu nás potěšilo celkové propojení žánrů a plynulost celého programu. Jedna z možností, jak využít volný čas, byla navštívit modlitební místnost, kde probíhaly modlitby 24 hodin denně. Věříme, že díky nim mohl festival dopadnout tak dobře. Osobně jsme se zúčastnili hlavních programů, kde se v hlavním slově rozebírala osoba Davida z mnoha různých pohledů a v mnoha různých životních situacích, vždy v podání jednoho z festivalových řečníků. Hlavním mottem programu bylo „jeden život“, také jeden dar a jedna tvář. Samozřejmě jsme se šli podívat i do kina, a to na filmy Gran Torino, Bratři a Pí a jeho život, po kterých vždy následovala diskuze o hlavní myšlence filmu a také na jedno z divadelních představení s názvem Zacheus.

Užili jsme si i mnoho koncertů chválících kapel, z kterých se nám nejvíce zalíbila kapela Forgiven. Ocenili jsme i blízký stánek s tureckým kebabem a supermarket hned za rohem, díky kterým jsme mohli být vždy ve středu dění a netrpěli jsme hladem. Celkově se nám festival velice líbil a rozhodně ho chceme doporučit nejen mladým. Myslíme si, že si tam každý najde to své. Po festivalu se zakládají na různých místech modlitební místnosti, a lidé se modlí mimo jiné za následující ročníky UNITED, proto věříme i my, že budeme moci další rok zase festival navštívit a zpříjemnit si prázdniny nejen zábavným programem, ale i Božím slovem.

Další informace