Konference rodin 2012

Byl pátek ráno (26. 10.), a my jsme se s rodinkou balili na výlet. Jako řidič jsem trochu trnul, protože na víkend hlásili sněhové srážky, ale já ještě neměl přezuto a ani jsem neměl čas to udělat. Cestu do Rožnova pod Radhoštěm jsme zvládli asi za hodinku a půl a už jsme se škrábali do mírného stoupání, které bylo zakončeno hotelem RELAX, kde jsme měli následující tři dny strávit. Plné parkoviště naznačovalo, že se bude jednat o velkou akci, na které bude bohatá účast. Registraci měla na starosti paní Tyrlíková, manželka třanovického pastora. Po doplacení zbytku částky jsme obdrželi tašku, ve které byly brožury s programem, texty chválících písní, texty z Bible, které byly použity během bohoslužeb, představení mluvčích a nechyběly zde ani potřebné volné strany pro zapisování poznámek. Zašli jsme se vybalit a zabydlet, a zanedlouho začínal program.

Kdo hotel Relax zná ví, že jsou tam převážně 2 lůžkové pokoje, takže rodiny s dětmi bydlí buď rozděleně nebo spí dítě s rodiči na přistýlce. Pokoje jsou však příjemné, útulné a zrekonstruované. Krásný výhled a balkón láká ke kochání se kopečky Beskyd, avšak s nulou na teploměru vás Konference rodin aneb proč se těchto akcí účastní tak málo rodin z Rozvoje? 5 4. listopadu 2012 Nedělní listy brzy přejde chuť.

Program začal scénkou, jak jakýsi muž (pan Tyrlík) pátral po kamarádovi – panu Srnkovi, a jelikož si sám už nedal rady, navštívil detektivní kancelář. Tým vyšetřovacích odborníků z pléna vyzval všechny děti o pomoc při pátrání a všichni se odebrali po stopách zmizelého pana Srnky do vedlejších místností.

Téma v pořadí 11. konference bylo „Mít tak křídla“. Toto téma bylo zvoleno záměrně, důvodem je množství povinností, které nás denodenně obklopují, a časem se člověk dostává do určitého stereotypu, ze kterého není cesta ven. Přece nenecháte děti hladovět nebo jít do školy nenaučené. Myšlenkou konference je dát příchozím křídla, vypadnout ze všedních povinností, mít čas i na jiné věci, zabývat se zajímavým programem a v neposlední míře duchovně načerpat a potkat se s novými lidmi či starými přáteli.

Celou konferenci měli slovo dva řečníci, PhDr. Eva Labusová - nezávislá publicistka, moderátorka, poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů a Jozef Gabor – v roce 1981 byl přepašován za hranice, aby se mohl věnovat vysílání rádia TWR-Monte Carlo, je odborník v oblasti médií a momentálně vyučuje v biblických institucích se zaměřením na vzdělávání a misii.

Celý pátek se nám věnovala paní Labusová, nejprve měla přednášku na téma „Dost dobří rodiče aneb minimum pozitivního rodičovství“ a „Krize středního věku“ a po večeři jsme se rozdělili do několika skupinek dle zvoleného tématu semináře. Paní Labusová mě velmi mile překvapila širokým záběrem své přednášky. Nejen že to, co říkala, bylo podloženo pravdivými příběhy z její dlouholeté praxe, ale všechny své doporučení k nám rodičům měla podložené verši z Božího slova. Nenechala se zaskočit žádnou otázkou a v rámci diskuze a seminářů si bylo možné vyslechnout její názor na mnoho osobních otázek.

Pan Gabor nás nejprve seznámil s nebezpečím médií, počítačových her a reklamy na lidskou a hlavně dětskou mysl a se svou ženou se s posluchači podělili o jejich životní příběh.

Obecně musím říct, že se sboru SCEAV v Třanovicích podařilo opět uspořádat velice podařenou akci. Byl to příjemně strávený čas, načerpal jsem mnoho informací a zároveň si odpočinul od každodenních činností. Celá akce působila nevtíravě, organizovaně a uceleně. Vrcholem bylo nalezení ztraceného pana Srnky. Z čehož vyplývá, že děti za celé tři dny odvedly dobrou práci. A aby toho nebylo málo, při odchodu každý obdržel CD s nahrávkami přednášek, seminářů a s fotkami z konference.

Všem vám, kteří máte zájem o akci podobného typu, vřele doporučuji zarezervovat si říjnový víkend 25. – 27. 10. 2013. Ti, kdo mají zájem si poslechnout přednášky – nechť osloví mě nebo někoho z teamu prodejců Nedělních listů – zajistím vám kopii CD.

Další informace