Josh McDowell: Svědek

Svěděk, kniha s podtitulkem „Myslel si, že zná pravdu. Tak proč utíkal?“ Dílko, které křesťanská beletrie potřebovala. Jde totiž o detektivku; na křesťanské poměry dost akční detektivku :-)

Marwan Accad spolu s bratrem Ramym vlastní bezpečnostní společnost, která chrání významné ropné magnáty v Perském zálivu. Marwan dostane však nečekaný kšeft – egyptský milionář, kterému byla v jeden den zavražděna dcera a unesena manželka, jej povolává, aby odhalil osoby, které za zločiny stojí.

Marwanovi se podaří odhalit komplot, jehož organizátorem, podle všech indicií, je přímo milionářova manželka. Jsou to však pouze první Marwanovy stopy; ve chvíli, kdy se chystá o nich milionáře informovat na schůzce v Monte Carlu, spustí se na oba muže palba ze všech stran. Je jasné, že milionářovi protivníci si uvědomují, že druhá strana o nich ví víc než dost, a rozhodnou se likvidovat svědky. Milionář je zavražděn a Marwanovi se zázrakem daří uniknout. Od této chvíle se stává uprchlíkem. V patách je mu policie, která má podezření, že je vrahem egyptského milionáře, a zároveň spiklenci skutečných vrahů, pro které je nebezpečným svědkem. Za dramatických okolností, kdy je mu telefonicky nápomocen bratr, poslední člověk, kterému může důvěřovat, se Marwanovi podaří utéct do Egypta. V Egyptě má začít dočasný nový život s novou identitou, s novým jménem. Zde potkává dívku Daliu, která jej okouzlí a Marwan na chvíli zapomíná na strašnou minulost posledních dní. I milá dívka má svá tajemství a Marwan pomalu začíná zjišťovat, že Daliino tajemství je spojeno s vírou v Boha. Marwan, jehož život se díky posledním událostem stal dobrodružnější, než by kdy očekával, si začíná klást otázky, co vlastně bude s jeho budoucností. Má se uprostřed tíživých situací o koho opřít? A co je nejhorší, jak se má vypořádat s vinou, která jej tíží? Jak se vypořádat se lží, do které čím dál více upadá? Na dlouhé rozmýšlení však není čas, s každou další hodinou nemusí být Marwan mezi živými a je mu tedy jasné, že Boží slovo, se kterým se nečekaně potkává, jej vybízí k rychlému a jasnému rozhodnutí…

Svědek je kniha, která může zaujmout dnešního moderního člověka, který je chtě-nechtě ovlivněn kulturou akčních thrillerů a kriminálek. Zároveň je to akční příběh obsahující evangelium, takže může nejen zaujmout, ale i zasáhnout; kniha tedy aspiruje na dobrý evangelizační materiál.

Josh McDowell je spisovatel a řečník známý na celém světě. Jeho přednášky slyšelo víc než 10 mil. lidí ve 118 zemích světa. Je autorem více než stovky knih, ze kterých vyšlo 50 mil. výtisků. Mezi nejznámější patří Nové důkazy, které vyžadují rozhodnutí a Více než tesař.

Nepatrná poznámka na závěr: Kniha zatím není přeložena do češtiny, je však k sehnání v slovenštině, takže můžete procvičit jazyk nám tak blízký…

Další informace