Zdravý nemocný

Musíme tam všichni. Nemyslím přímo tam, i když tam také, ale třeba na základní školu. Na toaletu. A občas i k doktorovi.

Možná to znáte. Je léto, prázdniny v plném proudu. A najednou batole smrká, kýchá, kašle, hoří a kdovíco ještě. Nenápadně se svěříte babičkám, reálným i nereálným kamarádkám (ty nereálné jsou z internetových diskusí) a snese se na vás sprška rad. V návrzích vynikají teplé zábaly alias pocení, pohotovost, dětský lékař, bylinky, nurofen, studené zábaly a vincentka.

S vědomím, jak moc se ve škole dřete, zamíříte s dítětem k jeho lékaři, protože on chudák studoval šest let, což normální člověk ve zdraví nemůže přežít, tak aby z toho taky něco měl. Dětský lékař samozřejmě neordinuje, protože je jako tradičně na dovolené (nevíte proč, ale vždycky máte štěstí jen na záskok).

V čekárně záskokové paní doktorky stihne vaše dítě roztahat všecky hračky a sestřička se vás musí několikrát ptát na trvalé bydliště, protože je kolem hluk. Ve výsledku to pak vypadá, že doktora potřebujete spíš vy, a to přímo specializaci nosní, ušní, krční. Záskoková paní doktorka je milá. Když ona i vy už notnou chvíli otevíráte pusu jak peněženku před pokladnou, odváží se jí trochu otevřít i dítě a je mu konečně vyšetřen krk. Pak paní v bílém plášti donese batoleti knížečky a hračky (proč největší úspěch slaví samopal?), aby se zabavilo, a začne klást všetečné dotazy. Jasně, že jsme byli na bazéně, vždyť je léto! Batole zdráhavé odpovědi doplňuje jmenováním zvířátek v knížce (žirafa dělá bůůů – to snad říká schválně!!!). Paní doktorka se nepřestává usmívat, vyjmenuje způsob použití masti do očí, sirupu proti kašli, kapek do očí, kapek do nosu a analgetik. Marně se to snažíte zapamatovat, leč stále se usmíváte i vy.

Potom se MUDra rozhodne recepty tisknout, načež jí začne službu vypovídat tiskárna a batole si obohatí slovník o výraz „zatracený šmejd jeden.“ Sestřička ještě dítě pochválí, že bylo statečné a věnuje mu kartičku s obrázkem žirafy (bůůů). V lékárně se receptů vyděsí, jako byste chtěli antimalarika. Takové kapky do očí prý nemívají. Máte jít jinde. Jinde vystojíte řadu, získáte léky, pro jistotu koupíte kapky do nosu a konečně zamíříte domů. Nejvíc vás rozhodí, že obrázek se žirafou jste někde ztratili, batoleti je to jedno, nicméně vám ne, protože nesnášíte, když přijdete o něco ze svého vlastnictví.

Batole vypadá unaveně, a proto ho nainstalujete do postele, proti čemuž zcela výjimečně neprotestuje. Pocení proti horečce kategoricky odmítne a cokoli ze sebe okamžitě strhá. Kapky do nosu v nestřežené chvíli vylije na prostěradlo (čímž vyhrává soutěž jak co nejrychleji přijít o necelých sto korun). Pít nechce (v hlavě se vám vznáší vztyčený ukazovák vaší doktorky a vaší matky), zatímco mléčné výrobky, které prý zahleňují, spořádá rádo. Dilema jak v Hamletovi!

Spí ale hodně, takže se těšíte, že budete mít volněji. Marné. Tulí se k vám a chce spát s vámi, takže ležíte v posteli a přemýšlíte, jak čas využít. Ale nemůžete se ani pohnout, protože spí špatně a kdykoli jen zahýbete palcem u nohy, rázem se probudí. Když usne tvrději, začne chrápat tak neskutečným způsobem, bublavým a hlenovým, až se divíte, že to to malé tělo vůbec svede, a napadají vás samé nechutné myšlenky. Budí vás to i v noci. Kam se hrabou manželé!

A tak sedíte doma, uklidňujete se tím, že venku je stejně příšerné teplo, a doufáte, že se batole co nejdřív uzdraví a konečně se uleví nejen jemu, ale i vám.

Další informace