Jak přežít dovolenou

Dovolená je časem odpočinku a pohody. Pokud ale máte batole, připravte se na to, že kromě zásob opalovacího krému budete potřebovat i něco, co vyztuží vaše nervy více, než je obvyklé ve dnech běžných. Zde je seznam věcí, které vás mohou překvapit. Vychází ze zkušeností z naší letošní dovolené na jižní Moravě.

Ubytování – Pokud jste si pronajali skromný pokojík v penzionu či luxusní apartmá v hotelu, vězte, že sklenice nebudou umístěny v nedostupných výškách (případně v popelnici) tak jako u vás doma, rovněž květiny a nábytek nebudou super odolné. Připravte se na spoustu pastí v podobě křehoučkých skleniček na víno, otvíráků v kombinaci s tenkými dekami a prostěradly, jenž jdou skvěle kuchnout, kytiček ve vratkých vázičkách a distinguovaných neméně vratkých lampičkách na nočních stolcích, které dělají čest panu Newtonovi a zákonu gravitace. Buďte vynalézaví a všecko, co jde, postavte na skříň do výšky dvou metrů nebo naopak na zem.

(Ověřeno. Jen jednou jsem zapomněla na nočním stolku rtěnku. Výsledek ponechám vaší představivosti. Kristýnce se moc líbila.)

Restaurace – Určitě se budete chtít někde najíst. Dnešní stravovny už jsou kulturnější a kromě menu pro děti se na venkovní zahrádce dají najít i prolézačky nebo nějaký ten písek. Dětské menu ale určitě nevymýšlel někdo dětmi obdařený. Zcela totiž nerozumí psychologii a zoufalství rodičů. Radši si ověřte předem, co vám donesou.

(Ověřeno. V restauraci v jedné malebné moravské vesničce jsme Kristýnce objednali těstoviny. Číšník po chvíli přinesl špagety na talíři a s nimi lízátko. Naprosto, naprosto fatální chyba! Kris samozřejmě šáhla po lízátku a dala najevo, že tohle bude její oběd. Nastalo přetahování, vysvětlování, že prvně špagetky a pak lízátko, vítězství tatínka v přetahované, hysterický záchvat, vysvětlování, stále hysterický záchvat, snědení špaget maminkou a tatínkem, dobrovolné hladovění batolete.)

Vychytávky pro děti – Nejen restaurace se snaží. I další organizace chtějí dovolenou rodičům s dětmi co nejvíc zpříjemnit. I tady se ale někteří mýlí. To, co vám má pomoct, vás může bezmála zahubit.

(Ověřeno. ZOO Brno nabízí malý vozíček pro děti k zapůjčení. Chytré, že? Nemusíte tahat kočárek. Takže zatímco zpocený tatínek táhne do kopce skřípající vozík s dětským nákladem, rozpustilé batole si usmyslí, že si do něho pěkně lehne, i když předchozí tři hodiny prospalo. Zvířátka nezajímají ani batole, protože je nevidí, ani tatínka, protože je nevidí díky potu, stékajícímu po jeho tvářích. Rozhodnutí vozíček odložit a jít dál bez něj je rovněž chybné. Následuje hysterický záchvat věnovaný odloženému vozíčku. Zvířátka dále nezajímají ani batole, které je rudé vzteky, ani rodiče, kteří jsou na tom stejně.)

Setkávání – Na dovolené potkáte spoustu lidí a malé děti některé věkové skupiny obzvlášť přitahují. Řeč je o stejně malých dětech nebo seniorech. Může se stát, že ve skupině na prohlídce jakéhokoli objektu s vámi bude skupina důchodců. Někomu pak vaše batole připomene jejich vnučku. Začnou otázkami „Jak se jmenuješ, a kolikpak máš ročků, ťuťuťu, a po kom máš taková kukadla?“ a už se ani nenadějete, batole vám uzmou z náručí a notnou chvíli je neuvidíte. Proč ne, ať se druží, pokud to má rádo. Nepropadejte přílišné euforii z volnosti a na konci prohlídky si nezapomeňte vyžádat dítě zpět. 

(Ověřeno. Na prohlídce hradu Pernštejn se slovenskými důchodci na zájezdu připomněla Kristýnka jedné paní její vnučku. Důchodkyně se nenechala pobízet, vzala si ji do náruče a polovinu prohlídky jsme o ní ani nevěděli. Bylo to milé. Důchodci se bavili na účet paní celou prohlídku a ta si zase užila přítomnosti Kristýnky, která prý má krásná kukadla, ťuťuťu.

Setkání s dětmi se vyvedlo méně. Přemýšlivý chlapeček objal Kris tak náruživě, že oba spadli na zem jako hrušky. Následoval hysterický pláč. Nejhůře to nesla maminka chlapečka, která Kristýnku utěšovala asi deset minut. Holandsky.)

Prohlídky – Jestli jste se nerozhodli válet u vody nebo zlézat velehory, možná si uděláte čas na prohlídku zámků, hradů, muzeí, jeskyní a kdovíčeho ještě. S klidnými batolaty lze všechno poměrně zdárně absolvovat. Ovšem stačí, aby jedna prohlídka z deseti byla jiná než ostatní a vy si slibujete, že se už nikdy uvnitř podobného objektu neukážete. Nezbývá než buď toto dodržet, nebo snášet překvapené, pobavené nebo nevrlé pohledy ostatních návštěvníků. A i kdyby neřekli ani slovo a byli stále stejně milí, vsaďte se, že vy budete rudí až za ušima a za vaše neustálé „psssss“ by se nemuselo stydět ani klubko hadů.

(Ověřeno. Nově otevřená jeskyně Výpustek v Moravském krasu byla dílem zkázy. Kristýnka se vrátila do kojeneckých let a nesmírně zajímavý výklad průvodce doplňovala souvětími „Bebebebebebebe a uuuuuuu“. Pokračovala strkáním prstů do pusy a vyvoláváním zvracení, což se jí nakonec i podařilo. Snažila jsem se držet od skupiny co nejdál. Marně. Jeskyně mají vážně skvělou akustiku.)

Kdo je připraven, není překvapen. A nebyla by snad dovolená bez karambolů a ostudy trochu nudná? Užijte si léto!

Další informace